INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Tadeusz Mayzner     

Tadeusz Mayzner  

 
 
Biogram został opublikowany w 1975 r. w XX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mayzner Tadeusz (1892–1939), pedagog, dyrygent, kompozytor, skrzypek. Ur. 12 XI w Warszawie, był synem Izydora, członka redakcji „Prawdy”, i Anny z Woldenbergów. W domu rodzinnym zetknął się z postępowym środowiskiem intelektualnym Warszawy; ojciec jego należał do Związku Postępowo-Demokratycznego i był przyjacielem Aleksandra Świętochowskiego. W czasie wakacji w majątku wuja, Pyszkowo na Kujawach, M. zapoznał się z ludową twórczością muzyczną. Rodzina uprawiała muzykę kameralną: matka grała na fortepianie, wuj był wiolonczelistą. M. uczył się gry na skrzypcach u Z. Birnbauma. W r. 1909 skończył gimnazjum J. Kreczmara w Warszawie. Studiował chemię na uniwersytecie w Nancy (1909), następnie uczył się w Akademii Handlowej w Berlinie (1910–12) i Frankfurcie nad Menem (1912–14). Kształcił się równocześnie w grze na skrzypcach u wybitnych profesorów i studiował muzykę nie wstępując do konserwatorium. Po wybuchu wojny światowej w r. 1914 M. ukrywał się przed powołaniem do wojska rosyjskiego, przebywając u rodziny w Ratowie pod Szreńskiem, gdzie w ochronce prowadził śpiew chóralny; równocześnie zajmował się nauczaniem analfabetów. Pedagogiczną pracę społeczną kontynuował po powrocie do Warszawy: w schronisku dla dzieci ofiar wojny, mieszczącym się w Instytucie Głuchoniemych i Ociemniałych, zorganizował chór, który na konkursie w r. 1915 otrzymał I nagrodę. Wówczas już ujawnił się jego nieprzeciętny talent pedagogiczny. W l. 1919–21 brał M. udział w artystycznej akcji propagandowej na Śląsku. Wkrótce ukończył studia, zyskując dyplom Wyższej Szkoły Handlowej i zapisał się do Wyższej Szkoły Muzycznej im. Chopina.

Pracę zawodową rozpoczął M. w r. 1919 w Warszawskim Urzędzie Wojewódzkim, z którym związany był do r. 1930. Równocześnie udzielał lekcji śpiewu chóralnego w gimnazjach żeńskich. W r. 1930 otrzymał stanowisko radcy Min. Wyznań Rel. i Oświecenia Publ. – w Wydziale Sztuki, w r. 1934 został instruktorem śpiewu o szerokim zakresie działania. Od r. 1932 datowała się ścisła współpraca M-a ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego (ZNP), którą rozpoczął od zorganizowania warszawskiego reprezentacyjnego Chóru Związkowego. Doskonały prelegent, wykładowca na kursach wakacyjnych, a także zaangażowany publicysta, pisał na temat upowszechniania pieśni ludowej, umuzykalniania i uspołeczniania dzieci poprzez śpiew chóralny w czasopiśmie „Śpiew w Szkole”, organie Sekcji Nauczycieli Muzyki i Śpiewu ZNP, którego redaktorem był w l. 1934–5, a członkiem komitetu redakcyjnego do r. 1939. W r. 1934 rozpoczął M. cykl audycji radiowych, poświęconych roli nauczyciela szkoły powszechnej w podnoszeniu kultury muzycznej. Jako instruktor śpiewu Min. Wyznań Rel. i Oświecenia Publ. był M. jednym z autorów nowych programów szkolnych, walczył o obowiązkowość nauki śpiewu w gimnazjach i o uzupełnianie nauki przez powszechne audycje muzyczne dla szkół. Już w r. 1932 – współpracując dorywczo z Wydziałem Oświaty i Kultury Zarządu Miejskiego (z którym następnie związany był ściśle w l. 1934–9) – stworzył Chór Międzyszkolny liczący ok. 1 000 śpiewaków, uczniów szkół powszechnych, występujących w Filharmonii, na czwartkowych koncertach dla starszych dzieci, transmitowanych przez radio. Chór ten, znakomicie wyszkolony, występował w radiowych audycjach międzymiastowych, międzynarodowych (w r. 1935), a także w słuchowiskach dla młodzieży polskiej za granicą. M. prowadził pokazowe lekcje przez radio (ilustrowane zwykle nagraniami chóru), zaznajamiał dzieci z instrumentami i formami muzycznymi. W r. 1935 wprowadził M. również audycję dla młodzieży gimnazjalnej, od r. 1936 (wspólnie z Bronisławem Rutkowskim) słuchowiska cykliczne p. n. «Śpiewajmy piosenki». Propagator rodzimej pieśni regionalnej, której był troskliwym zbieraczem, posługiwał się M. w swych prelekcjach językiem jasnym, jędrnym i obrazowym. Z dużą swobodą i humorem nawiązywał kontakt ze słuchaczami.

M. był autorem prac teoretycznych: Pieśni i chóry ludowe (Tor. 1923), Jak realizować nowy program śpiewu (W. 1933–4, cz. 1–2), Dydaktyka muzyki (W. 1936, odb. z „Enc. Wychowania”, II). Napisał dla dzieci książeczkę Chopin (Lw. 1938), która otrzymała I nagrodę na Konkursie Instytutu Fryderyka Chopina i w l. 1947–68 była czterokrotnie wydawana w Polsce, a w r. 1949 ukazała się w tłumaczeniach w Berlinie, Sofii i Paryżu. Wydał wiele śpiewników, zawierających własne kompozycje i opracowania pieśni ludowych. Po wojnie ukazał się wybór: Rok w piosence, Piosenki dziecinne na jeden głos z fortepianem (Kr. 1948, 1964). Dwadzieścia kilka piosenek własnych, opracowań pieśni ludowych i wiele artykułów opublikował M. w czasopiśmie „Śpiew w Szkole” (1933–9). Artykuł pt. Chór i kapela ludowa i opracowania kilku pieśni ludowych ogłosił w „Teatrze Ludowym” (1931, 1932).

M. zmarł na serce w dniu wejścia Niemców do Warszawy 29 IX 1939. Żonaty od r. 1919 z Kazimierą Kwiek, nauczycielką, miał córkę Annę, zamężną Baranowską.

 

Michałowski K., Bibliografia polskiego piśmiennictwa muzycznego, Kr. 1955; Olszewicz, Lista strat kultury pol.; Słownik Muzyków Pol., II; – Błaszczyk L. T., Dyrygenci polscy i w Polsce działający, Kr. 1964; Pohoska H., T. Mayzner, „Przegl. Hist.-Oświat.” 1949 nr 2 s. 179–184; Szczawińska E., T. Mayzner, „Ruch Muzycz.” 1961 nr 5 s. 2 (fot.); – „Antena” 1939 nr 8 s. 8 (fot.); Państw. Wyższa Szkoła Muzycz. w Kat.: Pluta B., T. Mayzner i jego działalność, (praca dyplomowa, r. akad. 1966/7, mszp.); – Informacje córki Anny Baranowskiej w Warszawie.

Elżbieta Szczawińska

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.